چگونه بدون استفاده دارو، فشار خون خود را پایین بیاوریم؟

فشار خون بالا به طرز شگفت آوری شایع شده است و ۴۶٪ از بزرگسالان، یعنی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است.

این یک تهدید جدی است. فشار خون بالا خطر حمله قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و چندین بیماری خطرناک دیگر را افزایش می‌دهد. در حقیقت، فشار خون بالا باعث مرگ حدود ۱۰۰۰ نفر فقط در روز خواهد شد. البته نگران‌کننده‌تر این است که بیشتر این مرگ‌ها قابل پیشگیری هستند. فشار خون بالا همیشه با تغییر شیوه زندگی و داروهای ارزان قیمت قابل درمان است، اما کمتر از نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا، آن را کنترل کرده‌اند. برای بسیاری از بیماران خسته کننده است که مدام در حال کنترل فشار خون خود باشند و همیشه یک دستگاه فشار خون همراه خود داشته باشند.

سبک زندگی و درمان فشار خون بالا

کارشناسان اظهار کرده‌اند با تغییر شیوه زندگی می‌توان ۵۰٪ تا ۹۰٪ فشار خون را کاهش داد. طبق تجربه، اگر فشار خون بیمار به طور خفیف افزایش یابد و عوامل ریسک بالایی وجود نداشته باشد (مانند دیابت، سیگار کشیدن یا سابقه بیماری قلبی، سکته یا عوامل خطر قلبی چندگانه)، پیشنهاد می‌کنیم برای درمان اولیه، برای ۳ ماه سبک زندگی را تغییر دهد. پزشکان در نظر دارند که بسیاری از این تغییرات به اندازه هر داروی فشار خونی مؤثر هستند.

استفاده نکردن دارو، یک محرک قوی برای بیماران است و آن‌ها از حس کنترلی که بر سلامتی خود دارند راضی هستند.

در اینجا چند نکته خاص وجود دارد که به بیماران توصیه می‌کنیم به منظور کاهش فشار خون بر روی آن‌ها تمرکز کنند:

  • فعالیت بدنی:

حتی فعالیت کم بدنی، با گذشت زمان تفاوت چشمگیری در فشار خون شما ایجاد می‌کند. اگر عادت ندارید ورزش کنید، آهسته شروع کنید. برای شروع یک عادت ورزشی، انجام ۵ تا ۱۰ دقیقه فعالیت بدنی مورد علاقه‌تان کافی است و به شما این امکان را می دهد تا ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه از فعالیت‌های توصیه‌شده دستورالعمل‌های عملی را انجام دهید.

  • رژیم غذایی سالم:

توصیه می‌کنیم مصرف غذاهای فرآوری شده را قطع کنید (غذاهای آماده معمولا قند زیاد و دانه‌های اصلاح شده دارند) توجه به نمک مصرفی در فشار خون بالا اهمیت بسیاری دارد، اما به خاطر داشته باشید که بیشتر نمک رژیم غذایی ما از غذاهای فرآوری شده و غذاهای فست فودی و آماده وجود دارد.

  • کاهش وزن:

کاهش حتی ۵% از وزن، فشار خون را به طور چشمگیری پایین می‌‌آورد و کاهش ۱۰٪ آن باعث بهبود چشمگیر سایر بیماری‌ها مانند: فیبریلاسیون دهلیزی می‌شود. استراتژی کاهش وزن که پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند، موضوعی است که در دراز مدت موثر است. با ادامه دادن، عادت‌های بهتری ایجاد کنید. رژیم‌های محدود ممکن است در کوتاه مدت موثر باشند، اما نتایج آن‌ها به ندرت ادامه می‌یابد.

  • پرهیز از مصرف الکل:

یک تحقیق جدید نشان داد افرادی که در هفته ۷-۱۳ بار نوشیدنی الکی مصرف می‌کنند، ۵۳٪ بیشتر از دیگران احتمال فشار خون بالا دارند. کسانی که بیشتر از ۱۴ بار در هفته نوشیدنی الکلی می‌نوشند، ۶۹٪ بیشتر خطر فشار خون بالا دارند.

  • سیگار نکشیدن: ترک سیگار، فشار خون را نسبتا کاهش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آینده را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد.

علاوه بر این تغییرات سبک زندگی، داروهای ضد التهابی مانند: ایبوپروفن و ناپروکسن را زیاد مصرف نکنید و در صورت وجود آپنه خواب آن را درمان کنید.

اشتراک گذاری