باید و نبایدهای درد زانو

شما می‌توانید کارهای زیادی برای کمک به درد زانو انجام دهید؛ اگرچه این درد به علت آسیب دیدگی اخیر و یا آرتروز چند ساله شما باشد.

نکات ذکر شده در این مقاله را دنبال کنید تا درد زانوهایتان را بهبود بخشید.

۱۱ روش برای بهبود درد زانو

بیش از حد استراحت نکنید. استراحت بیش از حد ماهیچه‌‌های شما را ضعیف و درد مفاصل را بیشتر می‌کند. یک برنامه ورزشی پیدا کنید که برای زانوهایتان مناسب باشد و به طور منظم آن را انجام دهید. اگر نمی‌دانید کدام حرکات برای درد شما ایمن و بی خطر  هستند و یا چقدر باید انجام دهید، با پزشک خود و یا یک  فیزیوتراپیست صحبت کنید. دکتر ارتوپد معمولا استفاده از زانو بند طبی را پیشنهاد خواهد داد.

ورزش کنید

تمرینات کاردیو باعث تقویت عضلات زانو می‌شوند و انعطاف پذیری را افزایش می‌دهند. تمرینات با وزنه و حرکات کششی نیز مناسب هستند. برخی از تمرین‌های کاردیو، شامل پیاده روی، شنا، ایروبیک در آب، دوچرخه‌سواری ثابت و دستگاه‌های پله نوردی می‌شوند. تای‌چی نیز باعث انعطاف پذیری و بهبود تعادل می‌گردد.

خطر زمین خوردن را کاهش دهید

درد زانو یا ضعف در زانو باعث می‌شود که بیشتر زمین بخورید و آسیب بیشتری به زانو وارد شود. با ایمن کردن خانه خود، خطر زمین خوردن را کاهش دهید. مثلا در راه پله‌ها دستگیره نصب کنید و برای برداشتن چیزی از قفسه‌ها از چهارپایه یا نردبان استفاده کنید.

به کارگیری روش RICE

با استفاده از ۴ مرحله: استراحت، قراردادن کمپرس یخ، بستن باند و بالا گرفتن زانو، احساس درد را در زانوی خود کمتر کنید. این روش برای درد زانو ناشی از آسیب‌های جزئی و یا  آرتروز مفید است. در مواقعی که احساس درد کردید: کمی استراحت کنید، از یخ برای کاهش تورم استفاده کنید، یک بانداژ فشاری بپوشید و زانوی خود را بالا نگه دارید.

از وزن خود غافل نشوید

اگر اضافه ‌وزن دارید، کاهش وزن، فشار روی زانو را کاهش می‌دهد. حتما نباید به وزن ایده‌آل خود برسید. تغییرات کوچک‌ هم تفاوت ایجاد می‌کنند و باعث کاهش درد می‌شود.

برای استفاده از وسایل کمکی خجالت نکشید

استفاده از عصای زیربغل و یا عصای دستی، فشار روی زانو را از بین می‌برد. مچ بند پا، آتل، زانوبند طبی و بریس زانو نیز به محکم ایستادن شما نیز کمک می‌کند.

طب سوزنی را در نظر بگیرید

این روش از طب سنتی چینی، که شامل قرار دادن سوزن‌های ریز در نقاط خاص بدن است، برای تسکین انواع درد مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است به درد زانو کمک کند.

با کفش نامناسب دردهای زانو را بیشتر نکنید

کفی کفش نرم، فشار روی زانو را کاهش می‌دهد. پزشکان برای آرتروز زانو، اغلب توصیه می‌کنند که کفی کفش مخصوصی را در کفشتان قرار دهید. برای پیدا کردن کفی کفش مناسب، با پزشک خود و یا یک فیزیوتراپیست صحبت کنید.

از دمای سرد و گرم کمک بگیرید

بعد از آسیب دیدگی زانو، برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول از یک کمپرس سرد استفاده کنید تا تورم را برطرف کرده و درد را بی حس کنید. یک کیسه پلاستیکی پر از یخ یا نخود سبز یخ زده، مناسب این کار است. به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه سه یا چهار بار در روز از آن استفاده کنید. بسته یخی خود را در یک حوله بپیچید تا پوستتان آسیب نبیند. پس از آن می‌توانید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، سه یا چهار بار در روز، با یک حمام گرم و وسایلی مانند: پد گرمکن یا حوله گرم، آن ناحیه را گرم کنید.

اشتراک گذاری